Z jakimi problemami na psychoterapię
Nie ma osoby, która nie doświadczyła w swoim życiu problemów, trudności, w różnych sferach swojego życia. Różnice indywidualne pomiędzy ludźmi, w tym zakresie, dotyczą tego w jaki sposób dana osoba podchodzi do swoich problemów, jak sobie z nimi radzi, jak przeżywa sytuacje i samego siebie kiedy potrafi sprostać trudnościom, a jak wtedy kiedy nie uda jej się czegoś osiągnąć. Bywa tak, że część problemów dana osoba pokonuje bez większego wysiłku, a w przypadku niektórych z nich, pomimo wielu prób i starań nie udaje się ich przezwyciężyć. Niektóre problemy pojawiają się i przemijają, inne żyją w człowieku i dają o sobie znać od dawna, a nawet od zawsze, z tym także poszczególne osoby różnie sobie radzą. Są tacy, którzy nie potrafią pogodzić się z tym, kiedy nie udaje im się czegoś zmienić czy osiągnąć, są też osoby, które pomimo szansy powodzenia nie walczą o coś, bo brakuje im wiary w siebie. Niektórym szczególnie trudno jest poprosić innych o pomoc, innym przychodzi to bez większego problemu. Różnice te mają swoje źródło w indywidualnych i niepowtarzalnych doświadczeniach każdego człowieka.
Psychoterapia psychodynamiczna ma bardzo szeroki zakres zastosowania, można się zgłosić z każdym problemem, z powodu którego osoba odczuwa taką potrzebę, cierpienie, zmęczenie, chęć zmiany, zrozumienia tego co się dzieje. Każdy człowiek sam definiuje co dla niego jest problemem, zgodnie ze swoimi doświadczeniami, przeżyciami, wrażliwością, wartościami, umiejętnością radzenia sobie. Dla terapeuty ważne jest jak pacjent postrzega i przeżywa swoje trudności.
Psychoterapia psychodynamiczna ma potwierdzoną wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń nerwicowych, depresyjnych, psychosomatycznych, seksualnych, związanych ze stresem, zaburzeń osobowości i wszelkich problemów natury psychicznej.
Przeciwskazaniem do psychoterapii psychodynamicznej jest aktywne uzależnienie, reaktywowana psychoza.